Skip to Content

Rule

Subsistence Management Regulations for Public Lands in Alaska

Document Details

Information about this document as published in the Federal Register.

Published Document

This document has been published in the Federal Register. Use the PDF linked in the document sidebar for the official electronic format.

Start Preamble

CFR Correction

In Title 36 of the Code of Federal Regulations, parts 200 to 299, revised as of July 1, 2000, on page 213, § 242.24 is corrected by adding paragraph (a) introductory text, revising paragraph (a)(2) and adding paragraph (a)(3) to read as follows:

Customary and traditional use determinations.

(a) The Federal Subsistence Board has determined that rural Alaska residents of the listed communities, areas, and individuals have customary and traditional use of the specified species on Federal public land in the specified areas. Persons granted individual customary and traditional use determinations will be notified in writing by the Board. The Fish and Wildlife Service and the local NPS Superintendent will maintain the list of individuals having customary and traditional use on National Parks and Monuments. A copy of the list is available upon request. When there is a determination for specific communities or areas of residence in a Unit, all other communities not listed for that species in that Unit have no Federal subsistence for that species in that Unit. If no determination has been made for a species in a Unit, all rural Alaska residents are eligible to harvest fish or wildlife under this part.

* * * * *

(2) Fish determinations.

AreaSpeciesDetermination
KOTZEBUE AREAAll fishResidents of the Kotzebue Area.
NORTON SOUND—PORT CLARENCE AREAAll fishResidents of the Norton Sound-Port Clarence Area.
YUKON-NORTHERN AREA:
Yukon River drainageSalmon, other than Yukon River Fall Chum salmonResidents of the Yukon Area, including the community of Stebbins.
Yukon River drainageYukon River Fall chum salmonResidents of the Yukon River drainage, including the communities of Stebbins, Scammon Bay, Hooper Bay, and Chevak.
Start Printed Page 10583
Yukon River drainageFreshwater fish species (other than salmon), including sheefish, whitefish, lamprey, burbot, sucker, grayling, pike, char, and blackfishResidents of the Yukon-Northern Area.
RemainderAll fishResidents of the Northern Area, except for those domiciled in Unit 26-B.
KUSKOKWIM AREASalmonResidents of the Kuskokwim Area, except those persons residing on the United States military installation located on Cape Newenham, Sparevohn USAFB, and Tatalina USAFB.
Rainbow troutResidents of the communities of Quinhagak, Goodnews Bay, Kwethluk, Eek, Akiachak, Akiak, and Platinum.
Pacific codResidents of the communities of Chevak, Newtok, Tununak, Toksook Bay, Nightmute, Chefornak, Kipnuk, Mekoryuk, Kwigillingok, Kongiganak, Eek, and Tuntutuliak.
All other fish other than herringResidents of the Kuskokwim Area.
Waters around Nunivak IslandHerring and herring roeResidents within 20 miles of the coast between the westernmost tip of the Naskonant Peninsula and the terminus of the Ishowik River and on Nunivak Island.
BRISTOL BAY AREA:
Nushagak District, including drainages flowing into the districtSalmon and other freshwater fishResidents of the Nushagak District and freshwater drainages flowing into the district.
Naknek-Kvichak District—Naknek River drainageSalmon and other freshwater fishResidents of the Naknek and Kvichak River drainages.
Naknek-Kvichak District—Iliamna-Lake Clark drainageSalmon and other freshwater fishResidents of the Iliamna-Lake Clark drainage.
Togiak District, including drainages flowing into the districtSalmon and other freshwater fishResidents of the Togiak District, freshwater drainages flowing into the district, and the community of Manokotak.
Togiak DistrictHerring spawn on kelpResidents of the Togiak District.
RemainderAll fishResidents of the Bristol Bay Area.
ALEUTIAN ISLANDS AREAAll fishResidents of the Aleutian Islands Area and the Pribilof Islands.
ALASKA PENINSULA AREAHalibutResidents of the Alaska Peninsula Area and the communities of Ivanof Bay and Perryville.
All other fish in the Alaska Peninsula AreaResidents of the Alaska Peninsula Area.
CHIGNIK AREAHalibut, salmon and fish other than steelhead and rainbow troutResidents of the Chignik Area.
KODIAK AREA—except the Mainland District, all waters along the south side of the Alaska Peninsula bounded by the latitude of Cape Douglas (58°52′ North latitude) mid-stream Shelikof Strait, and east of the longitude of the southern entrance of Imuya Bay near Kilokak Rocks (57°11′22 North latitude, 156°20′30 W longitude)SalmonResidents of the Kodiak Island Borough, except those residing on the Kodiak Coast Guard Base.
Kodiak AreaFish other than steelhead and rainbow trout and salmonResidents of the Kodiak Area.
COOK INLET AREAFish other than salmon, Dolly Varden, trout, char, grayling, and burbotResidents of the Cook Inlet Area.
PRINCE WILLIAM SOUND AREA:
South-Western District and Green IslandSalmonResidents of the Southwestern District which is mainland waters from the outer point on the north shore of Granite Bay to Cape Fairfield, and Knight Island, Chenega Island, Bainbridge Island, Evans Island, Elrington Island, Latouche Island and adjacent islands.
North of a line from Porcupine Point to Granite Point, and south of a line from Point Lowe to Tongue PointSalmonResidents of the villages of Tatitlek and Ellamar.
Glennallen Subdistrict of the Upper Copper River District and the waters of the Copper RiverSalmonResidents of the Prince William Sound Area.
Copper River District—remainderSalmonResidents of the Prince William Sound Area.
Start Printed Page 10584
YAKUTAT AREA:
Freshwater upstream from the terminus of streams and rivers of the Yakutat Area from the Doame River to the Tsiu RiverSalmonResidents of the area east of Yakutat Bay, including the islands within Yakutat Bay, west of the Situk River drainage, and south of and including Knight Island.
Freshwater upstream from the terminus of streams and rivers of the Yakutat Area from the Doame River to Point ManbyDolly Varden, steelhead trout, and smeltResidents of the area east of Yakutat Bay, including the islands within Yakutat Bay, west of the Situk River drainage, and south of and including Knight Island.
SOUTHEASTERN ALASKA AREA:
District 1—Section 1-E in waters of the Naha River and Roosevelt LagoonSalmon, Dolly Varden, trout, smelt and eulachonResidents of the City of Saxman.
District 1—Section 1-F in Boca de Quadra in waters of Sockeye Creek and Hugh Smith Lake within 500 yards of the terminus of Sockeye CreekSalmon, Dolly Varden, trout, smelt and eulachonResidents of the City of Saxman.
District 2—North of the latitude of the northern-most tip of Chasina Point and west of a line from the northern-most tip of Chasina Point to the eastern-most tip of Grindall Island to the eastern-most tip of the Kasaan PeninsulaSalmon, Dolly Varden, trout, smelt and eulachonResidents of the City of Kasaan and in the drainage of the southeastern shore of the Kasaan Peninsula west of 132° 20′ W. long. and east of 132° 25′ W. long.
District 3—Section 3-ASalmon, Dolly Varden, trout, smelt and eulachonResidents of the townsite of Hydaburg.
District 3—Section AHalibut and bottomfishResidents of Southeast Area.
District 3—Section 3-B in waters east of a line from Point Ildefonso to Tranquil PointSalmon, Dolly Varden, trout, smelt and eulachonResidents of the City of Klawock and on Prince of Wales Island within the boundaries of the Klawock Heenya Corporation land holdings as they exist in January 1989, and those residents of the City of Craig and on Prince of Wales Island within the boundaries of the Shan Seet Corporation land holdings as they exist in January 1989.
District 3—Section 3-C in waters of Sarkar LakesSalmon, Dolly Varden, trout, smelt and eulachonResidents of the City of Klawock and on Prince of Wales Island within the boundaries of the Klawock Heenya Corporation land holdings as they exist in January 1989, and those residents of the City of Craig and on Prince of Wales Island within the boundaries of the Shan Seet Corporation land holdings as they exist in January 1989.
District 5—North of a line from Point Barrie to Boulder PointSalmon, Dolly Varden, trout, smelt and eulachonResidents of the City of Kake and in Kupreanof Island drainages emptying into Keku Strait south of Point White and north of the Portage Bay boat harbor.
District 9—Section 9-ASalmon, Dolly Varden, trout, smelt and eulachonResidents of the City of Kake and in Kupreanof Island drainages emptying into Keku Strait south of Point White and north of the Portage Bay boat harbor.
District 9—Section 9-B north of the latitude of Swain PointSalmon, Dolly Varden, trout, smelt and eulachonResidents of the City of Kake and in Kupreanof Island drainages emptying into Keku Strait south of Point White and north of the Portage Bay boat harbor.
District 10—West of a line from Pinta Point to False Point PybusSalmon, Dolly Varden, trout, smelt and eulachonResidents of the City of Kake and in Kupreanof Island drainages emptying into Keku Strait south of Point White and north of the Portage Bay boat harbor.
District 12—South of a line from Fishery Point to south Passage Point and north of the latitude of Point CautionSalmon, Dolly Varden, trout, smelt and eulachonResidents of the City of Angoon and along the western shore of Admiralty Island north of the latitude of Sand Island, south of the latitude of Thayer Creek, and west of 134°30′ W. long., including Killisnoo Island.
District 13—Section 13-A south of the latitude of Cape EdwardSalmon, Dolly Varden, trout, smelt and eulachonResidents of the City and Borough of Sitka in drainages which empty into Section 13-B north of the latitude of Dorothy Narrows.
District 13—Section 13-B north of the latitude of Redfish CapeSalmon, Dolly Varden, trout, smelt and eulachonResidents of the City and Borough of Sitka in drainages which empty into Section 13-B north of the latitude of Dorothy Narrows.
District 13—Section 13-CSalmon, Dolly Varden, trout, smelt and eulachonResidents of the City and Borough of Sitka in drainages which empty into Section 13-B north of the latitude of Dorothy Narrows.
Start Printed Page 10585
District 13—Section 13-C east of the longitude of Point ElizabethSalmon, Dolly Varden, trout, smelt and eulachonResidents of the City of Angoon and along the western shore of Admiralty Island north of the latitude of Sand Island, south of the latitude of Thayer Creek, and west of 134°30′ W. long., including Killisnoo Island.
District 14—Section 14-B and 14-CSalmon, Dolly Varden, trout, smelt and eulachonResidents of the City of Hoonah and in Chichagof Island drainages on the eastern shore of Port Frederick from Gartina Creek to Point Sophia.

(3) Shellfish determinations.

AreaSpeciesDetermination
BERING SEA AREAAll shellfishResidents of the Bering Sea Area.
ALASKA PENINSULA-ALEUTIAN ISLANDS AREAShrimp, Dungeness, king, and Tanner crabResidents of the Alaska Peninsula-Aleutian Islands Area.
KODIAK AREAShrimp, Dungeness, and Tanner crabResidents of the Kodiak Area.
Kodiak Area, except for the Semidi Island, the North Mainland, and the South Mainland SectionsKing crabResidents of the Kodiak Island Borough except those residents on the Kodiak Coast Guard base.
PRINCE WILLIAM SOUND AREAShrimp, clams, Dungeness, king, and Tanner crabResidents of the Prince William Sound Area.
SOUTHEASTERN ALASKA—YAKUTAT AREA:
Section 1 E south of the latitude of Grant Island lightShellfish, except shrimp, king crab, and Tanner crabResidents of the Southeast Area.
Section 1 F north of the latitude of the northernmost tip of Mary Island, except waters of Boca de QuadraShellfish, except shrimp, king crab, and Tanner crabResidents of the Southeast Area.
Section 3 A and 3 BShellfish, except shrimp, king crab, and Tanner crabResidents of the Southeast Area.
District 13Dungeness crab, shrimp, abalone, sea cucumbers, gum boots, cockles, and clams, except geoducksResidents of the Southeast Area.
End Preamble

[FR Doc. 01-55501 Filed 2-15-01; 8:45 am]

BILLING CODE 1505-01-D