Skip to Content

Notice

Performance Review Board Appointments

Document Details

Information about this document as published in the Federal Register.

Published Document

This document has been published in the Federal Register. Use the PDF linked in the document sidebar for the official electronic format.

Start Preamble

AGENCY:

Department of the Interior.

ACTION:

Notice of Performance Review Board Appointments.

SUMMARY:

This notice provides the name of individuals who have been appointed to serve as members of the Department of the Interior Performance Review Board.

DATES:

These appointments are effective upon publication in the Federal Register.

Start Further Info

FOR FURTHER INFORMATION CONTACT:

Marilia Matos, Director, Office of Human Resources, Office of the Secretary, Department of the Interior, 1849 C Street, NW., Washington, DC 20240, Telephone Number: (202) 208-6761.

Start Signature

Dated: October 30, 2006.

Marilia Matos,

Director, Office of Human Resources.

End Signature

2006 Performance Review Board

The following individuals have been appointed to serve on the Department of the Interior 2006 Performance Review Board:

Ethel AbeitaDirector, Office of Trust Records.
David AchterbergDirector, Safety, Security and Law Enforcement.
Kevin AdamsAssistant Director, Law Enforcement.
Martha AikensProgram Manager.
David AllenRegional Director, Portland.
William AlleySenior Science Advisor.
Joseph AlstonPark Manager.
David ApplegateSenior Science Advisor for Earthquakes and Geologic Hazards.
Carl ArtmanAssociate Solicitor.
Maryanne BachDirector, Research & Development.
Charles BaconResearch Geologist.
Anne BadgleyExecutive Director—Regional Ecosystems Office.
Karen BakerAssociate Director for Administrative Policy & Services.
Mark BathrickAssociate Director, Aviation Management.
Theresa BayaniProgram Director for Compliance and Asset Management.
Keith BeartuskRegional Director.
Mark BeighleyDirector, Office of Wildland Fire Coordination.
Richard BeckDirector, Office of Planning and Performance Management.
William BenjaminRegional Director—Great Plains.
Julio BetancourtResearch Hydrologist.
Henri BissonDeputy Director.
John BennettDirector Trust Program Management Center.
Robert A. BennettState Director.
Edith BlackwellDeputy Associate Solicitor—Indian Affairs.
Stephen BlanchardSenior Science Advisor for Surface Water.
L. Michael BogertCounselor to the Secretary.
David BooreResearch Geophysicist.
Douglas BourgeoisDirector, National Business Center.
Charles BreecePrincipal Deputy Director, Office of Hearings & Appeals.
Robert BrownAssociate Director for Administration and Budget.
John BuffingtonRegional Director, Western Region.
Melvin BurchRegional Fiduciary Trust Administrator.
Brenda BurmanDeputy Commissioner.
Kenneth BurnhamStatistician.
Carla BurzykChief, Office of Budget and Performance.
James ByrnesAttorney-Advisor.
Chad CalvertDeputy Assistant Secretary—Land and Minerals Management.
Richard CardinaleSenior Advisor to the Assistant Secretary.
William CarswellRegional Hydrologist.
Thomas CasadevallRegional Director, Central Region.
Niles CesarRegional Director.
Dolores Chacon-AllevaPresident, DOI University.
Ralph ChengResearch Hydrologist.
Bernard ChouetResearch Geophysicist.
Debbie ClarkDeputy Assistant Secretary—Management.
Horace ClarkRegional Solicitor.
Colleen CogginsInterior Enterprise Architect.
David CohenDeputy Assistant Secretary for Insular Affairs.
Robert ComerRegional Solicitor.
Anthony ConteRegional Solicitor.
Elizabeth Cordova-HarrisonDirector, Management Services Office.
Robert CraffRegional Fiduciary Trust Administrator.
Walter CruickshankDeputy Director.
Elena DalyAssistant Director, National Landscape Conservation Systems.
Elmer DanenbergerChief, Offshore Engineering and Operations Division.
James DavisResearch Hydrologist.
Daniel DeerinwaterRegional Director.
Ivan DeLoatchFederal Geographic Data Committee Staff Director.
Start Printed Page 68827
Frank DeLuiseDirector, Natural Resources Damage Assessment and Restoration Program.
Lucy Querques-DenettAssociate Director for Minerals Revenue Management.
James DevineSenior Advisor for Science Application.
Clare DohertyDeputy Director, Budget.
Douglas DomenechDeputy Chief of Staff.
Robert DoyleDeputy Director.
Matthew C. EamesDirector, Congressional and Legislative Affairs.
Sharon EllerDirector, Office of Civil Rights.
Donna ErwinPrincipal Deputy Special Trustee.
Max EthridgeRegional Geographer.
Michael FergusonAssistant Director, Business and Fiscal Resources.
Olivia FerriterDirector, Conservation, Partnership and Management Policy.
Lawrence FinferDeputy Director, Office of Policy Analysis.
Daniel FletcherDirector, Office of Financial Management and Deputy Chief Financial Officer.
Vicki ForrestRegional Fiduciary Trust Administrator.
Arthur FrankelResearch Geophysicist.
Art GaryAssociate Solicitor—General Law.
Jerold GidnerDeputy Bureau Director, Tribal Services.
Rick GoldRegional Director.
Martin GoldhaberResearch Chemist.
John GollRegional Director, Alaska OCS Region.
Maria E. GonzalesSenior Advisor for Collaborative Action and Dispute Resolution.
Roseanne Gonzales-SchreinerDirector, Program and Policy Services.
Rowan GouldRegional Director—Anchorage.
Clayton GregoryRegional Director.
Stephen GuptillResearch Physical Scientist.
Samuel HamiltonRegional Director—Atlanta.
Jeanette HannaRegional Director.
Susan HaseltineAssociate Director for Biology.
Abraham HaspelAssistant Deputy Secretary.
Bruce R. HarrisDeputy Chief Administrative Judge, IBLA.
James HarrisAssociate Solicitor—Minerals Resources.
William HartwigChief, National Wildlife Refuge System.
Nina HatfieldDeputy Assistant Secretary, Business Management and Wildland Fire.
Pamela HazeCo-Director, Office of Budget.
Lisa HemmerAdministrative Judge, IBLA.
Paul HenneAssistant Director, Budget Management and Operations.
Edward HildrethResearch Geologist.
Catherine HillRegional Hydrologist.
David HillResearch Geophysicist.
Robert HirschAssociate Director for Water.
Paul HoffmanDeputy Assistant Secretary for Performance, Accountability and Human Resources.
Amy HolleySenior Advisor to the Assistant Secretary.
Wandafa HollingsworthChief, Division of Budget and Program Review.
Brian HollyChief Appraiser.
H. Barry HoltChief Administrative Judge.
Patricia HooksRegional Director, Southeast Region.
David HughesAdministrative Judge, IBLA.
James HughesDeputy Director, Programs and Policy.
Fay IudicelloDirector, Office of Executive Secretariat and Regulatory Affairs.
Richard IversonResearch Hydrologist.
James JacksonAdministrative Judge.
Julia JacobsenDeputy Assistant Secretary—Land and Minerals Management.
Jim JamesRegional Fiduciary Trust Administrator.
Christopher JarviAssociate Director, Partnerships Interpretation & Education, Volunteers & Outdoor Recreation.
Jonathan JarvisRegional Director, Pacific West Region.
Lawrence JensenRegional Solicitor.
Bruce A. JohnsonAttorney-Examiner.
Douglas JohnsonResearch Statistician.
Lynn JohnsonRegional Solicitor.
Robert JohnsonRegional Director.
Blair JonesResearch Hydrologist.
Kenneth JonesChief Scientist for Geography.
Marshall JonesDeputy Director.
Daniel JorjaniCounselor to the Deputy Secretary.
Christina KalavritinosAdministrative Judge, IBLA.
Donna KalvelsDirector, Center for Competitive Sourcing.
Edward KeableAssociate Solicitor, Administration.
Christopher KearneyDeputy Assistant Secretary for Policy and International Affairs.
M. Franklin KeelRegional Director.
John KelmelisSenior Science Advisor.
Suzette KimballRegional Director, Eastern Region.
Start Printed Page 68828
Jerry Mitch KingRegional Director—Denver.
Stephen KirbyResearch Geophysicist.
Allen KleinRegional Director.
Leonard KonikowResearch Hydrologist.
Ernestine KreisherDirector, Office of Communications.
Michael KruseChief Justice.
Robert LaBelleDeputy Associate Director.
Matthew LarsenChief Scientist for Hydrology.
Joseph LawlerRegional Director, National Capital Region.
Phillip LeahyAssociate Director for Geology.
David LehmanSenior Advisor to the Secretary.
John LemonDirector, National Conservation Training Center.
Ronnie LevineAssistant Director, Information Resources Management.
Suzanne LewisSuperintendent.
Steven LinscheidChief Administrative Judge.
Melinda LoftinDesignated Agency Ethics Official.
Renne LohoefenerAssistant Director—Endangered Species.
Thomas LonnieAssistant Director, Minerals, Realty and Resource Protection.
Douglas LordsDeputy Special Trustee—Field Operations.
D. Jeffrey LordsDirector, Trust Review and Audit.
Thomas LovelandResearch Physical Scientist.
Samuel LuomaResearch Hydrologist.
Jane LyderLegislative Counsel.
Kathryn LynnAdministrative Judge.
Julie MacDonaldDeputy Assistant Secretary—Fish and Wildlife and Parks.
Pamela MalamAssociate Director for Human Capital.
Stephen MartinDeputy Director, Internal Management.
Sue MasicaAssociate Director, Park Planning, Facilities and Lands.
Marilia MatosDirector, Office of Human Resources.
R. Bryan McDanielAdministrative Judge, IBLA.
John McDonaldRegional Director.
Robert McKennaChief Information Officer.
Edward MeagherDeputy Chief Information Officer.
David MechResearch Wildlife Biologist.
Thomas MeliusAssistant Director—External Affairs.
Robert MiddletonDirector, Indian Energy Resource Development.
Alan MikuniRegional Geographer.
Mary Jane MillerBudget Officer.
Timothy MillerSenior Science Advisor—Water Quality.
Paul MillyResearch Hydrologist.
Robert MoreDirector, Office of Hearings and Appeals.
Ralph MorgenweckFish and Wildlife Advisor.
Marvin MoriartyRegional Director.
Lawrence MorrinRegional Director.
Michael NeddState Director.
James NicholsResearch Wildlife Biologist.
Darrell NordstromResearch Hydrologist.
William NormarkResearch Geologist.
Michael OlsenCounselor to the Assistant Secretary.
Brian O'NeillPark Manager.
Kameran OnleyAssistant Deputy Secretary.
Frederick OreDeputy Director, Operations.
Ronald OremlandResearch Hydrologist.
Glenda OwensDeputy Director.
Emma PawlickiAssociate Solicitor.
Larry ParkinsonDeputy Assistant Secretary, Law Enforcement and Security.
Mamie ParkerAssistant Director, Fisheries Habitat Conservation.
Edward ParisianDeputy Director, OIEP.
Drue PearceSenior Advisor to the Secretary.
Jason PeltierDeputy Assistant Secretary—Water and Science.
Zell PetermanResearch Geologist.
Lynn PetersonRegional Solicitor.
Tim PettyDeputy Assistant Secretary—Water and Science.
Neil PlummerResearch Hydrologist.
Stanley PonceSenior Liaison for Interagency Programs.
Michael PoolState Director.
Britt PriceAdministrative Judge, IBLA.
Robert QuinnDirector, Washington Operations.
Ernest QuintanaRegional Director, Midwest Region.
William RagsdaleDirector, Bureau of Indian Affairs.
Thomas ReverDirector, Facilities, Environmental, Safety and Cultural Resources Management.
Thomas ReynoldsRegional Fiduciary Trust Administrator.
Sterling RideoutAssistant Director—Program Support.
James RobertsAdministrative Judge, IBLA.
Kirk RodgersRegional Director.
Start Printed Page 68829
Michael RolutiSenior Advisor, Power Liaison.
Hedy RossmeisslSenior Advisor, Info Policy and Services.
Barry RothDeputy Associate Solicitor.
Lawrence RuffinChief Information Security Officer.
Catherine RugenRegional Fiduciary Trust Administrator.
Linda S. C. RundellState Director.
David RussRegional Geologist.
Barbara RyanAssociate Director for Geography.
Michael RyanRegional Director, Great Plains.
Robert RyeResearch Geologist.
Carol SampsonAssociate Director for Financial Policy and Operations.
Charles SandbergRegional Director.
Daud SantosaChief Technical Officer.
Christine SchabackerDirector, Office of Policy Analysis.
Carl SchreckResearch Fishery Biologist.
Paul SchmidtAssistant Director, Migratory Birds and State Program.
James ScottResearch Wildlife Biologist.
Mary G. ScottPark Manager (Superintendent).
William SextonRegional Hydrologist.
William ShapiroResearch Hydrologist.
David ShearerProject Director—FBMS.
Denise SheehanAssistant Director, Budget, Planning and Human Resources.
Edward ShepardState Director, Oregon.
Daniel ShillitoRegional Solicitor.
Karen SiderelisAssociate Director for Geographic Information.
Selma SierraState Director.
Shayla SimmonsSenior Counsel for CADR.
Jerry SimpsonAssistant Director, Human Capital.
Gary SmithDirector, External and Intergovernmental Affairs.
Gregory SmithProgram Director for RIK.
Michael SmithDeputy Director, Field Operations.
Paul SmythDeputy Associate Solicitor, Land & Water.
Michael SnyderRegional Director.
Debra SondermanDirector, Acquisition and Property Management.
Laurence SoderblomResearch Geophysicist.
Michael SoukupAssociate Director, Natural Resources.
Stanley SpeaksRegional Director.
Kenneth StansellAssistant Director, International Affairs.
Ross SteinResearch Geophysicist.
Katherine StevensonHeritage Education Advisor.
E. Melodee StithAssociate Director, Acquisition and Financial Asst.
James TateScience Advisor to the Secretary.
Willie TaylorDirector, Office of Environmental Policy and Compliance.
Karen Taylor-GoodrichAssociate Director, Visitors & Resource Protection.
Wayne ThatcherResearch Geophysicist.
Kim ThorsenDirector, Office of Law Enforcement and Security.
Robyn ThorsonRegional Director.
Whitney H. TiptonChief Information Officer & Director, Office of IRM.
Larry ToddDeputy Commissioner, Policy, Administration & Budget.
Michael TollefsonSuperintendent.
John TreziseCo-Director, Office of Budget.
George TriebschAssociate Director for Policy.
Deborah TschudyDeputy Associate Director for Minerals Revenue Management.
Randall UpdikeRegional Geologist.
Janine VelascoAssistant Director, Human Capital.
David VerheyDeputy Assistant Secretary—Fish and Wildlife and Parks.
Terrance VirdenRegional Director—Midwest.
Brent WahlquistRegional Director.
Barbara WainmanDirector, Office of Communication and Outreach.
A. Wesley WardRegional Geologist.
Jess WeaverRegional Hydrologist.
Sandra WeismanChief Financial Advisor.
Ronald WenkerState Director.
Kathleen WheelerDeputy Chief Human Capital Officer.
Arthur WhiteResearch Physical Scientist.
Byron WilliamsSenior Science Advisor—Coop Research.
Margaret WilliamsDeputy Special Trustee—Trust Accountability.
Richard WilliamsResearch Geologist.
Thomas WinterResearch Hydrologist.
Sarah WiselyState Director.
Robert WolfDirector, Program and Budget.
William WoodyDirector, Law Enforcement, Security and Protection.
Theodore WoronkaAssistant Director for Finance and Administration.
Elaine ZielinskiState Director.
Start Printed Page 68830 End Further Info End Preamble

[FR Doc. E6-20117 Filed 11-27-06; 8:45 am]

BILLING CODE 4310-10-P